Preskočiť na hlavný obsah

Penelopa, tkala a čakala....

Včera keď som cestovala večer domov autobusom z paličkovania, spomenula som si na Penelopu. Na tú dávnu Penelopu, ktorá tkala a čakala na Odysea. 

Dnes som sa opýtala pána googla čo mi ukáže o Penelope a ponúkol mi toho viac.
Slovenská wikipédia hovorí toto:
"Pénelopé (iné názvy: Penelopa, Pénelopa, Pénelopeia, zastarano Penelope, nevhodne Penelopé; po grécky Πηνελόπεια - Pénelopeia alebo Πηνελόπη - Pénelopé; lat. Penelopa) bola v starogréckej mytológii spartská princezná, Odyseova žena a matka Télemacha.Považuje sa za vzor vzornej manželky. Počas neprítomnosti manžela Odysea sa jej úspešne darilo odmietnuť rôznych uchádzačov tak, že sa tvárila, že najprv musí utkať pre svojho svokra posmrtné súkno. V noci však vždy znova rozotká všetko, čo cez deň utkala. Po troch rokoch ju však prezradí slúžka a uchádzači ju pri jej nočnej činnosti prekvapia (Odysea II 93-110; XIX 134-156). Odysea sa končí návratom Odysea domov (Penelopa naňho musela čakať 20 rokov) a potrestaním uchádzačov. To, ako Odyseus a Penelopa po takej dlhej dobe spolu vychádzali, bolo predmetom úvah už v staroveku." zdroj obrázkov: internet

Pozrela som sa aj na obrázky ktoré internet ponúka. Našla som ju sústredenú pri tkaní.
Pôsobí na na mňa zvláštne, na jednej strane je sústredená a pracuje na druhej strane čaká a dúfa. Tká svoj príbeh, Odyseov návrat, predstavu aké to bude keď sa vráti. Ubieha 20 rokov.
Myslím si, že za ten čas musela nazrieť sama do seba, v tom tichu pri práci sa stretávala nielen s Odyseom, ale aj sama so sebou.
Takto to cítim aj ja, vtedy keď paličkujem, tkám, kreslím či maľujem som sama so sebou. Nečakám na Odysea, ale sama na seba, v tej sústredenej práci, v tichu či za tónov obľúbenej hudby som sama so sebou. Návraty k sebe sú úžasné, sú pre mňa veľmi dôležité a som rada, že vtedy aj niečo vzniká čo hovorí o mne a o tom kto som.

Komentáre

 1. ano. setkání se sebou, ponor, zastavení, meditace. to je pro mě moje tvoření s vlákny...je to životní potřeba.
  poprvé se tu rozhlížím na blogu, je to hezky.
  obdivuju paličkování. zkusila jsem to jednou a zjistila, že na to nemám. stejně tak složitější tkaní a pletení...ale aspoň v tom pletení se po malých krůčcích učím novinky. ale je pro mě důležité nespěchat, aby tam stále byl ten ponor a zklidnění. proto to dělám, ne kvůli stresu a honbě za výsledkem.
  díky za téma tkaní na destičce + fotky, to se mi bude někdy asi hodit.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ano. setkání se sebou, ponor, zastavení, meditace. to je pro mě moje tvoření s vlákny...je to životní potřeba.
  poprvé se tu rozhlížím na blogu, je to hezky.
  obdivuju paličkování. zkusila jsem to jednou a zjistila, že na to nemám. stejně tak složitější tkaní a pletení...ale aspoň v tom pletení se po malých krůčcích učím novinky. ale je pro mě důležité nespěchat, aby tam stále byl ten ponor a zklidnění. proto to dělám, ne kvůli stresu a honbě za výsledkem.
  díky za téma tkaní na destičce + fotky, to se mi bude někdy asi hodit.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som veľmi rada, že sa Ti blog páči. Veď o tom to je aby sme sa navzájom inšpirovali, ukázali aj ostaným svoje srdcovky.
   Ak sa Ti fotonávod niekedy zíde budem len rada, snažila som sa ho urobiť tak aby si to mohol vyskúšať každý kto tkanice nepozná.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…