štvrtok 26. marca 2015

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.


Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1)
V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1)
V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)

Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išlo však o obdĺžnik s rukoväťou alebo bez. Šírka záležala od toho akú širokú tkanicu bolo potrebné zhotoviť a na čo mala slúžiť.

Na doštičke sa tkali tkanice ktoré slúžili na zaväzovanie záster, sukní, ženských a mužských košieľ, čepcov. Hrubšie slúžili ako pevné šnúry na prádlo, k noseniu dreva, tiež ako popruhy ku košom.

Najčastejším materiálom na výrobu tkaníc bola ľanová priadza a bavlna.

Aby sme si mohli zhotoviť tkanicu budeme potrebovať niekoľko základných pomôcok ktoré si v tejto časti predstavíme:
 • doštička
 • člnok
 • priadza ktorou budeme tkať
 • štvorčekový papier a farbičky na zhotovenie vzoru ktorý budeme tkať, nožnice na strihanie priadze

doštička je zhotovená z dreva, v strede sa striedajú vyrezané drážky a dierky cez ktoré budeme prevliekať osnovu


člnok si môžme vyrobiť z tvrdého kartónu, dreva alebo plastu, na ňom budeme mať namotaný útok


na začiatok si zvolíme skôr bavlnenú priadzu (na pravo) ktorá je hladká a bude sa nám s ňou lepšie pracovať


štvorčekový papier a farbičky nám poslúžia na kresbu vzoru ktorý budeme tkať
nožnice potrebujeme na strihanie priadze


Toto sú základné pomôcky ktoré budeme potrebovať. V ďalšej časti si ukážeme ako si vytvoríme vzor a následne si navlečieme doštičku.

2. časť - vytvorenie vzoru a navlečenie doštičky podľa nákresu
3. časť - tkáme tkanicu, nech sa darí!

Doporučená literatúra:
 1. Tradiční textilní techniky, J. Staňková, L. Baran, Grada, 2008
 2. Tkaní, E. Wolfová, Z. Arsenjevová, CP Books, 2005


2 komentáre:

 1. Ta destička vlevo je nádherná. Máš ji dělanou na zakázku? Já mám takovou odrbaninu, samou třísku (po slovensky íver?), která mi trhá nitě, a pak destičku z plastu, do které se mi ani nechce nic navlékat.
  Škoda, že tě Ingrid, nemám blíž :-) Nedávno jsem tu měla na návštěvě kamarádku a tkaly jsme karetky. Věřím, že to tu za pár dní také uvidím. Už se těším na další tvé zajímavé povídání i ukázky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Doštička je kupovaná v ÚĽUVe, ale idem si dať vyrobiť doštičky jednému pánovi stolárovi čo mi robil aj paličky. Môžem Ti pozrieť aké majú na predaj v ÚĽUVe, alebo ak budú tie moje na objednávku hotové donesiem Ti z tých. Zistím a dám Ti vedieť priebežne.

   Odstrániť