Preskočiť na hlavný obsah

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.


Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1)
V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1)
V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)

Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išlo však o obdĺžnik s rukoväťou alebo bez. Šírka záležala od toho akú širokú tkanicu bolo potrebné zhotoviť a na čo mala slúžiť.

Na doštičke sa tkali tkanice ktoré slúžili na zaväzovanie záster, sukní, ženských a mužských košieľ, čepcov. Hrubšie slúžili ako pevné šnúry na prádlo, k noseniu dreva, tiež ako popruhy ku košom.

Najčastejším materiálom na výrobu tkaníc bola ľanová priadza a bavlna.

Aby sme si mohli zhotoviť tkanicu budeme potrebovať niekoľko základných pomôcok ktoré si v tejto časti predstavíme:
 • doštička
 • člnok
 • priadza ktorou budeme tkať
 • štvorčekový papier a farbičky na zhotovenie vzoru ktorý budeme tkať, nožnice na strihanie priadze

doštička je zhotovená z dreva, v strede sa striedajú vyrezané drážky a dierky cez ktoré budeme prevliekať osnovu


člnok si môžme vyrobiť z tvrdého kartónu, dreva alebo plastu, na ňom budeme mať namotaný útok


na začiatok si zvolíme skôr bavlnenú priadzu (na pravo) ktorá je hladká a bude sa nám s ňou lepšie pracovať


štvorčekový papier a farbičky nám poslúžia na kresbu vzoru ktorý budeme tkať
nožnice potrebujeme na strihanie priadze


Toto sú základné pomôcky ktoré budeme potrebovať. V ďalšej časti si ukážeme ako si vytvoríme vzor a následne si navlečieme doštičku.

2. časť - vytvorenie vzoru a navlečenie doštičky podľa nákresu
3. časť - tkáme tkanicu, nech sa darí!

Doporučená literatúra:
 1. Tradiční textilní techniky, J. Staňková, L. Baran, Grada, 2008
 2. Tkaní, E. Wolfová, Z. Arsenjevová, CP Books, 2005


Komentáre

 1. Ta destička vlevo je nádherná. Máš ji dělanou na zakázku? Já mám takovou odrbaninu, samou třísku (po slovensky íver?), která mi trhá nitě, a pak destičku z plastu, do které se mi ani nechce nic navlékat.
  Škoda, že tě Ingrid, nemám blíž :-) Nedávno jsem tu měla na návštěvě kamarádku a tkaly jsme karetky. Věřím, že to tu za pár dní také uvidím. Už se těším na další tvé zajímavé povídání i ukázky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Doštička je kupovaná v ÚĽUVe, ale idem si dať vyrobiť doštičky jednému pánovi stolárovi čo mi robil aj paličky. Môžem Ti pozrieť aké majú na predaj v ÚĽUVe, alebo ak budú tie moje na objednávku hotové donesiem Ti z tých. Zistím a dám Ti vedieť priebežne.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…