piatok 27. marca 2015

tkanie na doštičke - 2. časť (nákres vzoru, navlečenie doštičky)

V prvej časti sme si povedali čo budeme potrebovať na to aby sme si vyskúšali tkanie na doštičke a vytvorili si tak tkanicu.

V tejto časti si ukážeme ako si vymyslieť a nakresliť vzor ktorý budeme tkať. Povieme si tiež ako podľa nášho nákresu navlečieme doštičku a pripravíme si ju tak na samotné tkanie.

Teraz budeme potrebovať štvorčekový papier a farbičky. Naša doštička na tkanie má dierky a drážky. Spočítame si koľko máme dierok a koľko drážok do ktorých budeme navliekať osnovu a tak vytvoríme vzor. 
Doštička ktorú budem používať teraz ja má 8 dierok a 7 drážok. Na štvorčekový papier si nakreslím počet dierok v jednom rade a počet drážok v druhom rade.


Tieto riadky sa nám budú pri tkaní navzájom striedať tak ako to vidíme na obrázku nižšie. Striedaním budeme vytvárať samotný vzor. Vybrala som si na začiatok len dve farby - žltú a zelenú. Zvolila som jednoduchý vzor aby sme videli a pochopili čo sa bude pri tkaní diať.

Riadok a) nám strieda riadok b). Keď máme vzor nakreslený pripravíme si samotnú priadzu ktorú budeme navliekať. Zvolila som 100% bavlnu, je na začiatok najvhodnejšia.

Keď sme si všetko takto pekne nachystali, pustíme sa do navliekania doštičky. 
Riadok a) sú dierky do ktorých si podľa farebnej schémy navlečieme priadzu. Navliekame prvý riadok nášho návrhu.
Dĺžku si zvolíme podľa toho čo budeme robiť. Na našu prvú skúšku nám postačia 40 až 50 cm kúsky, vytvoríme si záložku do knihy.


Keď máme dierky navlečené pustíme sa do navliekania drážok. Navliekame spodný riadok. Snažíme sa aby nám z oboch strán viseli rovnaké kúsky priadze.


Doštička je navlečená, pripravená na uchytenie a samotné tkanie.
V ďalšej časti si ukážeme ako si pripravíme člnok s útkom a ako si pripevníme doštičku aby sme mohli tkať.


V 3. časti už tkáme, tak nech sa darí!
Tkaniu zdar!

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára