Preskočiť na hlavný obsah

tkanie na doštičke - 2. časť (nákres vzoru, navlečenie doštičky)

V prvej časti sme si povedali čo budeme potrebovať na to aby sme si vyskúšali tkanie na doštičke a vytvorili si tak tkanicu.

V tejto časti si ukážeme ako si vymyslieť a nakresliť vzor ktorý budeme tkať. Povieme si tiež ako podľa nášho nákresu navlečieme doštičku a pripravíme si ju tak na samotné tkanie.

Teraz budeme potrebovať štvorčekový papier a farbičky. Naša doštička na tkanie má dierky a drážky. Spočítame si koľko máme dierok a koľko drážok do ktorých budeme navliekať osnovu a tak vytvoríme vzor. 
Doštička ktorú budem používať teraz ja má 8 dierok a 7 drážok. Na štvorčekový papier si nakreslím počet dierok v jednom rade a počet drážok v druhom rade.


Tieto riadky sa nám budú pri tkaní navzájom striedať tak ako to vidíme na obrázku nižšie. Striedaním budeme vytvárať samotný vzor. Vybrala som si na začiatok len dve farby - žltú a zelenú. Zvolila som jednoduchý vzor aby sme videli a pochopili čo sa bude pri tkaní diať.

Riadok a) nám strieda riadok b). Keď máme vzor nakreslený pripravíme si samotnú priadzu ktorú budeme navliekať. Zvolila som 100% bavlnu, je na začiatok najvhodnejšia.

Keď sme si všetko takto pekne nachystali, pustíme sa do navliekania doštičky. 
Riadok a) sú dierky do ktorých si podľa farebnej schémy navlečieme priadzu. Navliekame prvý riadok nášho návrhu.
Dĺžku si zvolíme podľa toho čo budeme robiť. Na našu prvú skúšku nám postačia 40 až 50 cm kúsky, vytvoríme si záložku do knihy.


Keď máme dierky navlečené pustíme sa do navliekania drážok. Navliekame spodný riadok. Snažíme sa aby nám z oboch strán viseli rovnaké kúsky priadze.


Doštička je navlečená, pripravená na uchytenie a samotné tkanie.
V ďalšej časti si ukážeme ako si pripravíme člnok s útkom a ako si pripevníme doštičku aby sme mohli tkať.


V 3. časti už tkáme, tak nech sa darí!
Tkaniu zdar!

Komentáre

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…