štvrtok 2. apríla 2015

tkanie na doštičke - 3.časť (tkáme)

V predchádzajúcich častiach sme si ukázali:
1. časť - pomôcky ktoré budeme potrebovať 
2. časť - návrh vzoru a navlečenie doštičky

Všetko teda máme nachystané a ide sa tkať. Na člnok si namotáme niť ktorú máme na okrajoch nášho návrhu, v našom prípade je to zelená.
Navlečenú doštičku si na oboch koncoch zaistíme uzlíkom a jeden koniec si upevníme na pevný bod. Ja som použila stolovú lampu.

Druhý koniec našej budúcej tkanice si môžme priviazať okolo pása, tak sa to robilo aj v minulosti.
Ak nebol po ruke pevný bod, priväzovali si jeden koniec o palec na nohe a druhý okolo pása. Sedeli pri tom na zemi a noha bola vystretá.

Keď máme oba konce priviazané, vložíme si ruku medzi osnovu navlečenú v dierkach a drážkach. Vznikne nám tak ziva do ktorej budeme vkladať útok namotaný na člnku. 
Tým ako budeme s doštičkou pohybovať smerom nadol a nahor budú sa nám striedať obidve osnovy. Osnova v drážkach je pohyblivá a bude sa dostávať nad a pod osnovu v dierkach.

Na začiatku si necháme visieť asi 10 cm koniec útku a začneme tkať. Osnovy navzájom poriadne uťahujeme tak že vsunieme prsty medzi ne a prirazíme nový riadok k tomu predchádzajúcemu. Okraje vznikajú vkladaním útku a treba nájsť mieru aby sme ich nemali veľmi voľné, ale zas aby sme ani nedeformovali vznikajúcu tkanicu.Zo začiatku je jasné, že sa môže tkanica tváriť všelijak, ale je to len o tom, že budeme skúšať ako silno treba jednotlivé riadky k sebe priraziť a tiež ako pracovať s útkom na okrajoch.
Na záver tkanicu zakončíme, je len na nás akým spôsobom. Ja som v tomto prípade len omotala útok okolo tkanice a koniec zauzlila. Je možné si urobiť pletenec zo zvyškov, navliecť korálky alebo urobiť strapce.
Ak ste môj fotopostup vyskúšali a chcete sa niečo opýtať, alebo sa pochváliť svojou tkanicou budem veľmi rada ak napíšete v komentároch :-)

Tkaniciam zdar!


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára