Preskočiť na hlavný obsah

tkanie na doštičke - 3.časť (tkáme)

V predchádzajúcich častiach sme si ukázali:
1. časť - pomôcky ktoré budeme potrebovať 
2. časť - návrh vzoru a navlečenie doštičky

Všetko teda máme nachystané a ide sa tkať. Na člnok si namotáme niť ktorú máme na okrajoch nášho návrhu, v našom prípade je to zelená.
Navlečenú doštičku si na oboch koncoch zaistíme uzlíkom a jeden koniec si upevníme na pevný bod. Ja som použila stolovú lampu.

Druhý koniec našej budúcej tkanice si môžme priviazať okolo pása, tak sa to robilo aj v minulosti.
Ak nebol po ruke pevný bod, priväzovali si jeden koniec o palec na nohe a druhý okolo pása. Sedeli pri tom na zemi a noha bola vystretá.

Keď máme oba konce priviazané, vložíme si ruku medzi osnovu navlečenú v dierkach a drážkach. Vznikne nám tak ziva do ktorej budeme vkladať útok namotaný na člnku. 
Tým ako budeme s doštičkou pohybovať smerom nadol a nahor budú sa nám striedať obidve osnovy. Osnova v drážkach je pohyblivá a bude sa dostávať nad a pod osnovu v dierkach.

Na začiatku si necháme visieť asi 10 cm koniec útku a začneme tkať. Osnovy navzájom poriadne uťahujeme tak že vsunieme prsty medzi ne a prirazíme nový riadok k tomu predchádzajúcemu. Okraje vznikajú vkladaním útku a treba nájsť mieru aby sme ich nemali veľmi voľné, ale zas aby sme ani nedeformovali vznikajúcu tkanicu.Zo začiatku je jasné, že sa môže tkanica tváriť všelijak, ale je to len o tom, že budeme skúšať ako silno treba jednotlivé riadky k sebe priraziť a tiež ako pracovať s útkom na okrajoch.
Na záver tkanicu zakončíme, je len na nás akým spôsobom. Ja som v tomto prípade len omotala útok okolo tkanice a koniec zauzlila. Je možné si urobiť pletenec zo zvyškov, navliecť korálky alebo urobiť strapce.
Ak ste môj fotopostup vyskúšali a chcete sa niečo opýtať, alebo sa pochváliť svojou tkanicou budem veľmi rada ak napíšete v komentároch :-)

Tkaniciam zdar!


Komentáre

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…