Preskočiť na hlavný obsah

ako som vyrábala Remeň

V pondelok 22.6.2015 sa v Prednej izbe ÚĽUVu na Námestí SNP konalo predvádzanie paličkovania. Svoje nádherné práce nám prišla ukázať pani Anna Potúčková z Brezovej pod Bradlom. Pre okolie Brezovej pod Bradlom je typická Tylová čipka o ktorej som už písala príspevok. 

 pani Anna Potúčková pri práci

Tento druh čipky sa mi veľmi páči a tak som sa vydala na toto predvádzanie. Pani Potúčková paličkovala a medzitým sa rozprávala s nami ktorí sme sa prišli pozrieť na jej úžasné čipky. Bolo sa veru na čo pozerať.
V tylovej čipke sa paličkuje po pamäti alebo podľa starých cipiek. Na valci je pripevnený kus kože s dierkami, ktorý sa nazýva Remeň.
Tylová čipka je charakteristická tým že dierky sú vypichané v kosoštvorcoch ktorých uhly zvierajú 60 a 120 stupňov. V minulosti remene pre ženy ktoré paličkovali prichystali muži. V súčasnosti sa už nepoužíva koža ale prešpánový papier do ktorého sa dierky vypichávajú jednoduchšie.
Prešpánový papier sa používa napríklad na výrobu zakladačov a tak si ho môžme kúpiť v papierníctve.
Po tomto stretnutí s pani Potúčkovou som sa rozhodla, že si vyrobím Remeň a pokúsim sa paličkovať bez predkreslenej predlohy upevnenej na valci.

 prešpánový papier

Na vypichávanie sa používa vypichávacia ihla, ktorú nemám a tak som si ju vyrobila z versatilky a hrubšej ihly. Skúsila som aj hrubšie pripínačky, ale neboli na túto prácu vhodné.


Každá paličkárka mala niekoľko remeňov. Jednak išlo o remene z rôznou veľkosťou kosoštvorcov, podľa toho aká má byť cipka hustá. (V tomto regióne nehovoríme o čipke ale o cipke, vyslovujeme tvrdo). Ale aj z jednej veľkosti bolo niekoľko remeňov ktoré sa počas práce postupne nadpájali ako sa čipkárka dostala k okraju a chcela v práci pokračovať ďalej. 

predlohy na vypichovanie

Ako podložka pod vypichovaný prešpánový papier sa mi osvedčil kartón zo škatule do ktorého sa dobre vypichovali dierky. Najprv som použila tvrdšiu podložku ale dierky boli malé, musela som ich prepichať ešte raz na mäkšej podložke.


 väčšie a menšie dierky, tie väčšie sú lepšie

No a tu je výsledok.


Komentáre

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…