streda 24. júna 2015

ako som vyrábala Remeň

V pondelok 22.6.2015 sa v Prednej izbe ÚĽUVu na Námestí SNP konalo predvádzanie paličkovania. Svoje nádherné práce nám prišla ukázať pani Anna Potúčková z Brezovej pod Bradlom. Pre okolie Brezovej pod Bradlom je typická Tylová čipka o ktorej som už písala príspevok. 

 pani Anna Potúčková pri práci

Tento druh čipky sa mi veľmi páči a tak som sa vydala na toto predvádzanie. Pani Potúčková paličkovala a medzitým sa rozprávala s nami ktorí sme sa prišli pozrieť na jej úžasné čipky. Bolo sa veru na čo pozerať.
V tylovej čipke sa paličkuje po pamäti alebo podľa starých cipiek. Na valci je pripevnený kus kože s dierkami, ktorý sa nazýva Remeň.
Tylová čipka je charakteristická tým že dierky sú vypichané v kosoštvorcoch ktorých uhly zvierajú 60 a 120 stupňov. V minulosti remene pre ženy ktoré paličkovali prichystali muži. V súčasnosti sa už nepoužíva koža ale prešpánový papier do ktorého sa dierky vypichávajú jednoduchšie.
Prešpánový papier sa používa napríklad na výrobu zakladačov a tak si ho môžme kúpiť v papierníctve.
Po tomto stretnutí s pani Potúčkovou som sa rozhodla, že si vyrobím Remeň a pokúsim sa paličkovať bez predkreslenej predlohy upevnenej na valci.

 prešpánový papier

Na vypichávanie sa používa vypichávacia ihla, ktorú nemám a tak som si ju vyrobila z versatilky a hrubšej ihly. Skúsila som aj hrubšie pripínačky, ale neboli na túto prácu vhodné.


Každá paličkárka mala niekoľko remeňov. Jednak išlo o remene z rôznou veľkosťou kosoštvorcov, podľa toho aká má byť cipka hustá. (V tomto regióne nehovoríme o čipke ale o cipke, vyslovujeme tvrdo). Ale aj z jednej veľkosti bolo niekoľko remeňov ktoré sa počas práce postupne nadpájali ako sa čipkárka dostala k okraju a chcela v práci pokračovať ďalej. 

predlohy na vypichovanie

Ako podložka pod vypichovaný prešpánový papier sa mi osvedčil kartón zo škatule do ktorého sa dobre vypichovali dierky. Najprv som použila tvrdšiu podložku ale dierky boli malé, musela som ich prepichať ešte raz na mäkšej podložke.


 väčšie a menšie dierky, tie väčšie sú lepšie

No a tu je výsledok.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára