Preskočiť na hlavný obsah

Paličky na paličkovanie

Pri pletení čipky sa používajú drevené paličky na ktoré sa namotáva rezerva materiálu z ktorého vzniká samotná čipka (obr. 1). Na Slovensku existuje niekoľko druhov paličiek. Paličky poznáme bez pláštika (obr. 1) a paličky s pláštikom (obr.2).obr.1 - rôzne druhy paličiek bez pláštikaobr. 2 - paličky s pláštikom (obrázok zo stránky http://www.feja.cz/saleDetail.aspx?pid=334)


Palička je vlastne cievka ktorá je predĺžená v spodnej časti o drevenú rukoväť (obr.3)


obr. 3 - dve časti paličkyPaličky sa vyrábajú z dreva buď vyrezávaním alebo sústružením. Najčastejšie ide o drevo ovocných stromov, hlavne slivkové drevo (obr. 4), paličky majú tmavšiu farbu. Používa sa aj drevo z buka (obr. 5), paličky majú svetlú farbu, bývajú aj lacnejšie ako zo slivkového dreva.obr. 4 - paličky z bukového drevaobr. 5 - paličky zo slivkového dreva ( na ľavo historická palička )


V minulosti strúhali paličky pre dievčatá mládenci alebo ich na sústruhu vyrábali remeselníci.
V ľudovom prostredí v rôznych regiónoch mali aj rôzne názvy: " bábatká, bábence, drevečká, drevká, klepce, klepne, kleple, kreplíky, kyjanky, kykličky, panenky, atď" (1, str. 47)

Pri pletení čipky držíme paličku za rukoväť aby sme prstami postupne neušpinili niť ktorú máme namotanú na cievke.

Na väčšine Slovenska sa používali paličky bez pláštika, v Honte boli ozdobne vyrezávané. Veľkosť paličiek sa líšila tiež podľa regiónov. V oblasti Brezovej pod Bradlom sa napr. používali paličky ktoré priniesli zo sebou 2 ženy z Čiech a podľa nich si tamojšie ženy dali vyrábať paličky. (obr. 6) V ľavo historická palička z okolia Brezovej pod Bradlom, na pravo pôvodný typ Vambereckej paličky ktorý sa vo Vamberku vyrába a používa stále.

obr. 6 


Paličky s užšou rukoväťou sú vhodné na pásikovú čipku kde sa často spája háčikom a je potrebné prevliekať paličku cez vzniknuté očko. Paličky v dolnej časti s hrubšou rukoväťou sa používajú skôr na pletenie mnohopárovej čipky.
Paličky s pláštikom sa používali v oblasti kde bola rozšírená banícka čipka ktorá sa na naše územie dostala spoločne s nemeckými baníkmi. Ide napr. o Banskú Hodrušu a Kremnicu.

Predtým ako sa rozhodneme si zaobstarať paličky je dobré sa rozhodnúť akému druhu čipky sa budeme venovať. Ak hľadáme paličky univerzálne doporučujem si vybrať paličky podobného tvaru (obr. 6), ktoré dobre sedia v ruke a môžme s nimi pliesť pásikovú ako aj mnohopárovú čipku.obr.7

Použitá literatúra: 
1) Marková Ema, Slovenské čipky, Slovenské vydavateľstvo krásnej literatúry, 1962

Komentáre

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…