Preskočiť na hlavný obsah

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť


Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.

obr. 1 - zlaté a strieborné nite

Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a rozmanitou farebnosťou. Používal sa aj surový nefarbený hodváb.

Hodvábne nite sú veľmi príjemné na dotyk so svojim charakteristickým leskom (obr. 2). Veľa sa používali napr. v Slovenskogrobskej čipke. Nájdeme ich najmä v hrúbkach 30 a 40 a je možné ich použiť buď na celú čipku, alebo v kombinácii s balvnennou niťou kde budú tvoriť buď v strede retiazku alebo iný detail.

obr. 2 - hodvábne nite

Žihľavové nite
Ďalším druhom nití ktoré boli používané na paličkovanie a v 17.-19. storočí boli veľmi vyhľadávané, boli nite žihľavové. Mali príjemnú smotanovú farbu alebo farbu zrelého obilia. Do Európy sa dovážali, časom boli nahradené bavlnenými niťami.

Ľanové a konopné nite
Z historických prameňov z 18. storočia sa dozvedáme, že na našom území sa veľa pradie a tká. Priadlo sa najmä z ľanu a konope. Nite z týchto materiálov sa vyrábali ručne doma a vznikalo z nich veľa čipiek.
Ľanové a konopné nite sú charakteritické svojou štruktúrou, prírodnými farbami a používajú sa na paličkovanie aj dnes (obr. 3). Ak sa rozhodneme ich vyskúšať je vhodné mať už s paličkovaním určité skúsenosti aby sme neboli sklamané. Na začiatok tento druh nití používajme ako osnovné nite v stredovej časti čipky kde nám budú vytvárať zaujímavý detail. Neskôr je možné použiť tento materiál aj ako vodiaci, a upliesť si tak celú čipku. Je to rada ktorú som dostala od svojej učiteľky paličkovania a naozaj mi pomohla.

Ľan a konope je ručne pradené preto si treba vybrať materiál, ktorý je pevný aby sa nám počas práce netrhal. Niekedy je potrebné aby boli tenké nite spradené do dvojnitky a vydržali tak ťah ktorý vzniká pri paličkovaní.
                                                          obr. 3 - ľanové a konopné nite

Bavlnené nite
Ďalším materiálom je bavlna a bavlnené nite (obr. 4). Do Uhorska ich dovážali tureckí kupci už v 16. storočí. Z 18. storočia sú záznamy z Banskej Štiavnice kde sa spriadaním bavlny živilo cez 2000 osôb. Bavlnené vlákno sa dá krásne bieliť čím bolo u žien veľmi cenené. Tiež sa dalo veľmi dobre spracúvať strojmi a tak bolo možné vyrábať rôzne hrúbky vlákna. Veľmi bohatá škála farebných bavlnených nití sa uplatnila v regionálnych typoch čipiek a výšiviek.

Bavlnené nite poznáme v rôznych označeniach. Veľmi vhodné sú bavlnené nite Anchor. Sú v rôznych hrúbkach (od 10 do 100) a farbených odtieňoch. Na tenkú tylovú čipku sa používa Anchor 100 a na šnorovku 10. Na celočipkové dečky vyberáme hrúbky 40 - 60 - 80, záleží od hustoty vzoru a počtu párov.

Ďalšími sú nite Cordonet, ktoré majú špecifické vlákno. Niektoré čipkárky ich používajú hojne iné vôbec. Ja osobne sa týmto nitiam vyhýbam ak je to možné. Pletie sa mi s nimi horšie preto že sa "krútia". Nie sú vhodné na tylovú čipku.

Na paličkovanie sa používajú aj tenké nite - "cverny", alebo sa tiež volajú "šicí hodváb". Ide o bavlnené nite ktoré sa používajú na šitie do šijacích strojov. Ja používam nite v hrúbke 50 od firmy Amann najmä na tylovú čipku, ale aj na banícku čipku.

Čipka pletená v baníckych lokalitách bola určená na predaj. Plietla sa z bavlnených nití, bola redšia.

                                       obr. 4 - bavlnené nite Anchor, Cordonet a "šicí hodváb"

Perlovka
Pre začiatočníkov sa v literatúre často objavuje doporučenie, že je vhodné na začiatok použiť Perlovku na vyšívanie (obr. 5). Je to možné vyskúšať. Perlovka má len jednu nevýhodu a to, že niť je klzkejšia pri pletení čipky a tiež sa ňou horšie čipka ukončuje lebo sa kĺže. Moje odporúčanie na začiatok je skôr Monika, háčkovacia priadza, ktorá je síce trochu hrubšia ale nie je také klzká a dobre sa s ňou učí pliesť. Ja som ju objavila vo svojich paličkárskych začiatkoch a vznikali z nej moje prvé vzorkovníky.

                                                           obr. 5 - Perlovka na vyšívanieKomentáre

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…