Preskočiť na hlavný obsah

Paličkovanie na polystyrénovej doske

Mám dva valce na paličkovanie a potrebovala som upliesť jedno menšie srdiečko ktoré som si nakreslila podľa starej čipky. Na obidvoch valcoch som mala začaté práce ktoré som vedela, že mi budú trvať dlhšie a tak som rozmýšľala, že vyskúšam paličkovať na polystyrénovej doske.
Pamätala som si, že som to už niekde na fotke videla.

Doma som mala 3 cm hrubý polystyrén ktorý mi ostal po zateplovaní búdy našich psov. Vyrezala som si štvorcový tvar. Rozmery môjho štvorca sú 50x50 cm. Dobre sa s touto veľkosťou manipuluje, viem si ho oprieť o hranu stola a spodok si dať na nohy a pohodlne s doskou otáčať tak ako potrebujem pri paličkovaní.
moja polystyrénová doska s rozrobeným srdiečkom

Na vrch polystyrénu som natiahla elastický úplet, odstrihla som spodok zo starého trička a vzniknutý valec som natiahla na dosku. Až neskôr som si spomenula, že som polystyrénovú dosku videla na obale knihy o paličkovaní od pána Mišíka a tak som do nej nakukla čo on píše o príprave polystyrénovej dosky.
Doporučuje dať pod látku ešte dve vrstvy papiera, vraj sa lepšie pichajú špendlíky a nezničí sa tak rýchlo polystyrén. Ja som už mala začatú prácu keď som si spomenula na jeho knihu a tak pletiem bez papiera.
Polystyrén sa časom určite zničí a bude ho treba vymeniť, ale ak nemáte valec je aj táto možnosť ako paličkovať. Pán Víťazoslav Mišík paličkoval na polystyréne všetky svoje práce zobrazené v knihe Základy paličkovania.
S paličkami sa pracuje trochu inak ako na valci, ale je to len o zvyku.

pohľad na polystyrén

Komentáre

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…