utorok 22. septembra 2015

Paličkovanie na polystyrénovej doske

Mám dva valce na paličkovanie a potrebovala som upliesť jedno menšie srdiečko ktoré som si nakreslila podľa starej čipky. Na obidvoch valcoch som mala začaté práce ktoré som vedela, že mi budú trvať dlhšie a tak som rozmýšľala, že vyskúšam paličkovať na polystyrénovej doske.
Pamätala som si, že som to už niekde na fotke videla.

Doma som mala 3 cm hrubý polystyrén ktorý mi ostal po zateplovaní búdy našich psov. Vyrezala som si štvorcový tvar. Rozmery môjho štvorca sú 50x50 cm. Dobre sa s touto veľkosťou manipuluje, viem si ho oprieť o hranu stola a spodok si dať na nohy a pohodlne s doskou otáčať tak ako potrebujem pri paličkovaní.
moja polystyrénová doska s rozrobeným srdiečkom

Na vrch polystyrénu som natiahla elastický úplet, odstrihla som spodok zo starého trička a vzniknutý valec som natiahla na dosku. Až neskôr som si spomenula, že som polystyrénovú dosku videla na obale knihy o paličkovaní od pána Mišíka a tak som do nej nakukla čo on píše o príprave polystyrénovej dosky.
Doporučuje dať pod látku ešte dve vrstvy papiera, vraj sa lepšie pichajú špendlíky a nezničí sa tak rýchlo polystyrén. Ja som už mala začatú prácu keď som si spomenula na jeho knihu a tak pletiem bez papiera.
Polystyrén sa časom určite zničí a bude ho treba vymeniť, ale ak nemáte valec je aj táto možnosť ako paličkovať. Pán Víťazoslav Mišík paličkoval na polystyréne všetky svoje práce zobrazené v knihe Základy paličkovania.
S paličkami sa pracuje trochu inak ako na valci, ale je to len o zvyku.

pohľad na polystyrén

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára