Preskočiť na hlavný obsah

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
  • valec na paličkovanie
  • paličky, článok tu
  • predlohy na paličkovanie
  • nite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tu
  • stojan na paličkovanie
  • špendlíky a háčik
V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
  • pevnú látku na telo valca
  • látku na poťah na valec
  • pevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)
  • drevené jemné piliny strih na valec

Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 

 látky na valec a obliečku

Vystrihneme si najprv obdĺžnik z pevnejšej látky z ktorej ušijeme samotný valec. Po bokoch označených - - - - - - - - zahneme látku tak aby sme vo vzniknutom záhybe mohli viesť neskôr šnúrku ktorou okraj stiahneme. Na oboch okrajoch vytvoríme záhyby na šnúrky. 
Časť označenú x x x x x x x x zošijeme aby nám vznikol tunel - telo valca. 

tunel - telo valca

Vystrihneme si z látky štyri štvorce. Na jeden koniec použijeme dva na sebe položené štvorce a na druhú stranu zvyšné dva. 
Ušitý tunel prevrátime tak aby sme mali zošité časti vo vnútri. Jeden koniec tunela stiahneme šnúrkami, ktoré zaviažeme. Do tohto stiahnutého konca vložíme pripravené dva štvorce čím uzavrieme úplne stiahnutý koniec tunela. Môžme začať plniť.
Na plnenie použijeme jemné drevené vysušené piliny bez drevitých častí. Piliny je vhodné  nechať aspoň týždeň preschnúť v teple a preosiať ich cez sitko aby sme v nich nemali žiadne drobné kúsky dreva. Ja som na preosiatie použila plastové sitko na cestoviny.
Začíname plniť. Piliny vkladáme do valca postupne po malých častiach a poriadne ich stláčame zovretou päsťou. Piliny musíme napächovať veľmi silno, preto prisypávame piliny po troške a poriadne utláčame. Do stredu môžme vložiť kameň kvôli stabilite valca. Dáme si veľmi záležať na tom aby boli piliny poriadne natlačené, valec musí byť tvrdý.

 plnenie valca

Keď sa dostaneme k hornej časti, znova vložíme pripravené , na seba uložené dva štvorce a valec stiahneme a zaviažeme. Valec je hotový. Jemne ho vytvarujeme pobúchaním dlaňou aby sme mali všade tvar rovnomerný.

Na valec si ušijeme poťah ktorý nám chráni valec pred ušpinením a môžme ho oprať v prípade potreby.
Obal na valec sa šije tým istým spôsobom, len na každej strane strih zväčšíme približne o 1cm aby sa nám dal natiahnuť na valec.

hotový valec

Komentáre

mohlo by Vás zaujímať

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…