štvrtok 28. januára 2016

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
  • valec na paličkovanie
  • paličky, článok tu
  • predlohy na paličkovanie
  • nite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tu
  • stojan na paličkovanie
  • špendlíky a háčik
V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
  • pevnú látku na telo valca
  • látku na poťah na valec
  • pevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)
  • drevené jemné piliny strih na valec

Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 

 látky na valec a obliečku

Vystrihneme si najprv obdĺžnik z pevnejšej látky z ktorej ušijeme samotný valec. Po bokoch označených - - - - - - - - zahneme látku tak aby sme vo vzniknutom záhybe mohli viesť neskôr šnúrku ktorou okraj stiahneme. Na oboch okrajoch vytvoríme záhyby na šnúrky. 
Časť označenú x x x x x x x x zošijeme aby nám vznikol tunel - telo valca. 

tunel - telo valca

Vystrihneme si z látky štyri štvorce. Na jeden koniec použijeme dva na sebe položené štvorce a na druhú stranu zvyšné dva. 
Ušitý tunel prevrátime tak aby sme mali zošité časti vo vnútri. Jeden koniec tunela stiahneme šnúrkami, ktoré zaviažeme. Do tohto stiahnutého konca vložíme pripravené dva štvorce čím uzavrieme úplne stiahnutý koniec tunela. Môžme začať plniť.
Na plnenie použijeme jemné drevené vysušené piliny bez drevitých častí. Piliny je vhodné  nechať aspoň týždeň preschnúť v teple a preosiať ich cez sitko aby sme v nich nemali žiadne drobné kúsky dreva. Ja som na preosiatie použila plastové sitko na cestoviny.
Začíname plniť. Piliny vkladáme do valca postupne po malých častiach a poriadne ich stláčame zovretou päsťou. Piliny musíme napächovať veľmi silno, preto prisypávame piliny po troške a poriadne utláčame. Do stredu môžme vložiť kameň kvôli stabilite valca. Dáme si veľmi záležať na tom aby boli piliny poriadne natlačené, valec musí byť tvrdý.

 plnenie valca

Keď sa dostaneme k hornej časti, znova vložíme pripravené , na seba uložené dva štvorce a valec stiahneme a zaviažeme. Valec je hotový. Jemne ho vytvarujeme pobúchaním dlaňou aby sme mali všade tvar rovnomerný.

Na valec si ušijeme poťah ktorý nám chráni valec pred ušpinením a môžme ho oprať v prípade potreby.
Obal na valec sa šije tým istým spôsobom, len na každej strane strih zväčšíme približne o 1cm aby sa nám dal natiahnuť na valec.

hotový valec

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára