pondelok 11. decembra 2017

Škrobenie paličkovanej čipky - ako sme vyhodnotili naše skúšky.

V predchádzajúcom článku som sa venovala kladom a záporom škrobenia paličkovanej čipky, rôznym prístupom a materiálom ktoré môžme na škrobenie použiť. Článok nájdete tu v tomto odkaze.

Spoločne so študentkami Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave v ateliéri Textil v priestore sme vyskúšali na vzorkách ktoré si upaličkovali počas workshopu v Kremnici rôzne druhy škrobu.

Prichystala som 3 škroby:

1. škrob uvarený z práškového tapiokového škrobu (je možné použiť aj iný škrob, napr. ryžový, zemiakový..treba ale urobiť vopred skúšku na vzorke) podľa receptu ktorý som opísala vo vyššie spomenutom článku.

Budeme potrebovať:
1/2 šálky práškového škrobu
1 1/4 šálky vody
1/2 šálky studenej vody
Najprv pomaličky za stáleho miešania vmiešame práškový škrob do  1/2 šálky studenej vody, keď sa nám rozpustí dáme na oheň 1 1/4 vody a necháme zohriať, postupne vmiešame rozpustený škrob a pomaličky škrob uvaríme za stáleho miešania. Je potrebné škrob trochu ochladiť aby sme ho mohli nanášať na čipku, počas ochladzovania stále miešame aby sa nevytvorila "koža".

2. ten istý tapiokový škrob avšak zriedený v pomere 1:1 (100 ml uvareného škrobu a 100 ml vody)

3. tekutý škrob z drogérie Herbamyl, zriedený  v pomere 1:1 (100 ml Herbamylu a 100 ml vody)

Postup škrobenia bol nasledovný:
Vzorku paličkovanej čipky sme buď namočili celú do nádobky so škrobom, alebo sme škrob nanášali štetcom na podložke. Nechali sme škrob chvíľu pôsobiť aby sa dostal poriadne do vlákien. Následne sme vzorky položili na uterák, preložili uterák aj z hornej strany vzorky a snažili sa jemne vytlačiť prebytočný škrob aby nám neostával medzi niťami kde by po zaschnutí vytváral nevhodné svetlo - biele šupiny.
Vzorky sme pripevnili nehrdzavejúcimi špendlíkmi na polystyrénovú dosku a nechali preschnúť.


študentky počas prípravy skúšobných vzoriek


Na druhý deň sme vyhodnotili vzorky. Študentky svoje práce z paličkovanej čipky budú prezentovať ako objekty v priestore, z tohto dôvodu sme potrebovali aby čipky držali tvar.
Najvhodnejší pre naše použitie bol škrob č.2. Vzorky pekne držali tvar, vlákna boli pevné, nezostali žiadne šupinky a ani iné pozostatky po škrobe.

Vzorka č.1 bola veľmi silno tužiaca a hustý škrob zanechal na čipke nepekné pozostatky vo forme bielych šupiniek. Nie je vhodný pre akékoľvek škrobenie, slúži skôr ako základný škrob z ktorého si riedením vieme pripraviť škrob aký potrebujeme pre náš projekt.

Vzorka č. 3 sa nám zas zdala nevhodná pre priestorové objekty. Ideálna je napr. pre škrobenie bytových textílií ktorých súčasťou je paličkovaná čipka, dečiek a obrusov z paličkovanej čipky alebo dekoratívnych obrázkov. V prípade priestorových objektov by som zvolila iný pomer tak, že by bolo viac škrobu. Napr. 100 ml škrobu a 50 ml vody, treba si však tento pomer odskúšať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára