pondelok 5. februára 2018

Čipkársky workshop 3. - 4. február 2018, Krajné

Ak by som mala len jednou vetou opísať tento workshop, napísala by som: "Bolo nám skvelo."

Chcem Vám však ukázať čo to pre mňa znamená, keď mi je skvelo, a tak sa rozpíšem trochu viac, aby som Vám priblížila dva dni v obci Krajné, kde som sa zúčastnila spomínaného workshopu.
plagát k workshopu


Počas víkendu 3. a 4. februára 2018 sme sa stretli v Obecnom úrade Krajné. Plagát na dverách dával tušiť, že sa budeme venovať tylovej paličkovanej čipke. Týždeň pred príchodom na seminár som si vytiahla moje staré vzorkovníky s tylovou čipkou a rozhodla sa, že si všetko zopakujem, pretože tylovej čipke som sa za posledný rok nevenovala, a seminár bol určený pre stredne pokročilé čipkárky. Našla som aj svoje poznámky z obdobia keď som bola na návšteve v Brezovej pod Bradlom u pani Potúčkovej a zdokonaľovala sa u nej v tylovej čipke. Spomenula som si tak na túto zaujímavú ženu, ktorú si veľmi vážim, a tešila sa aj na stretnutie s ňou. Zopakovanie tylovej čipky som ocenila hneď na workshope, a bola som rada, že som si svoje vzorkovníky znovu prepaličkovala.

moja príprava na workshop, zopakovanie základov tylovej čipky


Celým víkendom nás lektorsky viedla dvojica dám z Jablonce nad Nisou, mama Zuzana a dcéra Romana Galuszkové. V sobotu ráno sme dostali pripravené a rozkreslené predlohy pre čipky ktorým sa budeme venovať. Ako prvé prišlo na rad začínanie tylovej čipky spôsobom kde sú použité pomocné špendlíky. Lektorský tým bol skvele pripravený. Na veľkom plátne nám boli premietané videá o jednotlivých témach ktorým sme sa práve venovali. Úžasný nápad vďaka ktorému sme tak všetci videli vo zväčšenej mierke detailný postup, a ak bolo treba mohlo sa video prehrať znova čo sme veľmi ocenili. Doobeda sme teda pracovali na kruhovej čipke ktorú sme si podľa nového postupu začali a tesne pred obedom aj zakončili spôsobom smykovania, aby sa eliminovala viditeľnosť spoju. Začiatok tylovej čipky s použitím pomocných špendlíkov bola pre mňa úplná novinka. Je mi však jasné, že ak sa pracuje na šperku, vlastnom návrhu ktorý bude súčasťou odevu alebo na okolku, začiatok musí byť iný ako keď sa pletie tylová čipka ako metráž. Začiatok a ukončenie je preto veľmi dôležité vypracovať tak aby boli tieto časti čo najmenej nápadné, a pozorovateľ sa mohol sústrediť na krásu čipky.
Obidve lektorky sa nám trpezlivo venovali za čo sme boli vďační.

kruhová čipka kde sme sa naučili nový spôsob ako začínať a ukončovať
 čipku tak aby spoj bol "neviditeľný"

Zuzana Galuszková pri vysvetľovaní

Romana Galuszková nám ukazuje ako ďalej


Poobede nás čakala ďalšia úloha, a to rohy v tylovej čipke. Nákres ktorý sa zdal zo začiatku jednoduchý sme si prišpendlili na valce, zavesili paličky a mohlo sa začať. Roh v tylovej čipke nie je až taká jednoduchá záležitosť ako sa zdá, ale postupným vysvetľovaním lektoriek, riadok po riadku, sme zvládli aj túto úlohu. V minulosti sa čipka, ak bolo potrebné vytvoriť roh jednoducho nariasila, ohla a prišila, čím vznikol nariasený roh. V súčasnosti sa však okolky na bytový textil kreslia tak, že sa čipka pletie v rohoch rôznymi spôsobmi. Vypracovanie rohu v tylovej čipke je zložitejšie ako pri klasických čipkách v plátenku alebo polpáre. Som veľmi rada, že som sa mohla tento spôsob naučiť, je možné ho používať ďalej pri práci s tylovou čipkou.
Poobede som už cítila, že môj ukazovák na pravom prste dostáva zabrať. Tylová čipka je náročná nielen na čas, ale aj na počet použitých špendlíkov. A nestáva sa mi, že by som sa mohla celý deň venovať pleteniu čipiek tak ako tu. Preto som sa na workshop veľmi tešila, že budem mať čas na skvelých ľudí okolo mňa a na pletenie čipiek.
Podvečer sme sa už mierne unavení presunuli na večeru a program ktorý nasledoval po nej. Beseda s pani Annou Potúčkovou a jej rozprávaním o tom ako sa ona naučila paličkovať od svojej tety bol úžasným zážitkom. Ďalej hovorila ako založila Klub pletenej cipky v Brezovej pod Bradlom a začala učiť ďalších záujemcov o tento druh paličkovanej čipky. U Bórika pod vežou kde sme sa stravovali, a priebehala aj táto beseda, bola výstava ženských čepcov z obce Krajné. Veľmi si cením, že sme si mohli pozrieť toľko nádhernej čipky a výšivky. Každý vzor tylovej čipky v Krajnom má svoj názov, ako vidíte na fotkách z výstavy.
Večerný program zakončila  Ženská spevácka skupina Holeška z Prašníka so svojím lokálnym repertoárom piesní. 

výstava čepcov z obce Krajné:Nedeľa sa niesla v znamení pletenia šperku, ktorý navrhla a nakreslila Romana Galuszková. Na jeho výrobu už boli použité aj farebné nite mouliné a lurex, ktoré sme dostali od lektoriek. Znovu som si vyskúšala niečo nové, a to prácu s niťami mouliné. Nikdy by ma predtým nenapadlo ich použiť pri pletení čipiek. Bola to zaujímavá skúsenosť pri pletení lístočkov kde sa mi s nimi pracovalo oveľa lepšie ako s klasickými perlovkami, ktoré som používala dovtedy. Túto novú skúsenosť určite využijem pri svojej ďalšej práci, len musím navštíviť galanterku a mulinky si nakúpiť.
Niektorých z nás zaskočili lístočky, ktoré predtým nikdy neplietli, ale za pomoci skvelého prístupu lektoriek sme ich zvládli naozaj všetci. A po lístočkoch nám začala pribúdať tylová čipka, a na valcoch vznikali postupne rôznofarebné šperky. Znovu oceňujem pripravenosť lektoriek a to, že miesta ktoré bolo potrebné vysvetliť, sa premietali online na plátno kde sme všetci videli ako ďalej postupovať. Obedná prestávka a skvelý obed, a už sa všetci ponáhľali naspäť k svojim rozpracovaným šperkom.

Na záver sa mi veľmi páčila prezentácia prác Romany Galuszkovej, ktorá nám tak ukázala čo ona všetko dokáže z nití vytvoriť. Boli to zaujímavé nápady a dokonalé prevedenie, ktoré nás určite inšpirovali k ďalšej práci s tylovou čipku. Veď tento workshop bol presne o tom ako tylovú čipku posunúť ďalej vo svojich návrhoch a prácach. Ja som tak namotivovaná, že sa už teším keď sa mi zotaví môj ukazovák, a pustím sa ďalej do pletenia.


vzniká šperk z tylovej čipky


Prišiel čas vyhodnotiť dvojdňový workshop, poďakovať sa lektorkám za skvelú prácu, trpezlivosť a všetko čo nás naučili. Pomaličky sa rozlúčiť návzájom, ale aj s týmto krásnym krajom kde obec Krajné leží, a vydať sa na cestu domov.
Dúfam, že sa znovu o rok stretneme. Bola by som veľmi rada ak by sme mali znovu možnosť stráviť s tylovou čipkou v Krajnom ďalší workshop.

Veľké poďakovanie patrí Zuzane Bielikovej, ktorá je predsedníčkou Klubu krajnianskej čipky. Počas oboch dní sa o nás spoločne so svojou rodinou skvelo starala. Celý workshop bol do detailov pripravený a to vo veľkej miere prispievalo k skvelej a pohodovej atmosfére. Ďakujem.

Chcem sa tiež poďakovať ďalším dvom organizátorom vďaka ktorým toto podujatie mohlo vzniknúť. Obci Krajné a tiež Centru tradičnej kultúry v Myjave.

Vďaka patrí aj pánovi Galuszkovi, ktorý sa postaral o technickú podporu, púšťal nám videá tak ako sme potrebovali a zabezpečil online premietanie.

Ďakujem tiež všetkým, ktorých som menovite nespomenula, ale podieľali sa na vzniku tohto skvelého podujatia.

Dúfam, že sa o rok znovu vrátime do obce Krajné za tylovou paličkovanou čipkou a jej podobami.ukážka tylovej čipky na bytovom textile, Klub krajnianskej čipkyhistorické paličky z obce Krajné ktorými sa v minulosti plietla tylová čipka


Som veľmi rada, že som strávila čas aj s Annou Potúčkovou, ktorú si nesmierne vážim.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára