nedeľa 22. apríla 2018

Pradenie na vretienku a spracovanie ovčej vlny.


Pozývam Vás na workshop Spracovania ovčej vlny a pradenia na vretienku.

Workshop sa uskutoční: od 22.6 do 24.6. 2018 (od piatku do nedele)22.6 od 13.00 do 18.00
23.6.od 9.00 do 18.00
24.6. od 9.00 do 16.00Stretneme sa v budove Vysokej školy výtvarných umení, Drotárska 44, Bratislava. Pracovať budeme v ateliéri Katedry textilnej tvorby kde zažijete autentickú atmosféru vysokej školy a textilných techník.

Cena za celé 3 dni je 85 eur. 

V cene ja zahrnutá vlna zo slovenských ovečiek s ktorou budeme pracovať a tiež merino vlna z Nového Zélandu. Vyskúšate si tak viacero druhov vĺn a srstí zo zvierat. Ďalej Vám bude k dispozícii náradie potrebné na spracovanie vlny. Vyrobíte si tiež svoje vlastné vretienko, ktoré si zoberiete domov spoločne s vlnou ktorú si pripravíte aby ste si mohli doma ďalej priasť a zúročiť tak všetky nové vedomosti a postupy ktoré sa na workshope naučíte. Mojim cieľom je previesť Vás celým procesom od surovej vlny ostrihanej zo slovenských ovečiek až po hotové priadze.

prihlasovanie na workshop:
email: ondrejickova.ingrid@gmail.com
telefon: 0915081237


·         Pranie surovej vlny – predstavenie celého procesu ako správne prať vlnu, akú teplotu vody používať, prípadne aké prostriedky. Ako správne vlnu usušiť.
·         Čuchranie (rozvoľňovanie) vlny.
·         Mykaná vlna. Príprava mykanej vlny na krampliach. Ako správne pracovať s kramplami, ako si pripraviť rolky z mykanej vlny. Práca s farebnou mykanou vlnou, spôsoby miešania farieb.
·         Česaná vlna. Príprava česanej vlny na hrebeňoch. Aké druhy hrebeňov poznáme, ako sa nimi pracuje. Čo je to DIZ, ako ho správne používať. Práca s farebnou česanou vlnou, spôsoby miešania farieb.
·         Pradenie na vretienku. Druhy vretienok, na čo sa používajú, vretienka špecifické pre daný materiál a lokalitu.
·         Pradenie jednonitky, použitie motovidla, ako si jednonitku premotať do klbka. Fixácia vo vode, zaťaženie a sušenie vzniknutej priadze.
·         Čo je to súkanie. Zákrut S a Z. Spôsoby súkania dvojnitky a trojnitky, fixácia vzniknutej priadze.
·         Akú vlnu si vybrať pre svoj projekt, ako ju spracovať a upriasť. Na čo je vhodné použiť jednonitku, dvojnitku a trojnitku.

Súčasťou workshopu budú aj prezentácie fotografií a prednášky:
·         Čo je to vlna, aké druhy vlny sa používajú. Ďalšie rastlinné a živočíšne vlákna. Štruktúra a jednotlivé vrstvy vlny, jej špecifiká.
·         Plemená oviec ktoré sú vhodné na spracovanie vlny. Predstavenie jednotlivých plemien dostupných na Slovensku.
·         Zákrut S a Z, ako si pripraviť vlnu na tkanie (útok a osnovu) alebo iné projekty.
·         Pohľad na historické spracovanie vlny v minulosti na území dnešného Slovenska.

·         Základy farbenia prírodnými materiálmi.

Maximálny počet je 10 účastníkov.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára