Preskočiť na hlavný obsah

Pradenie na vretienku a spracovanie ovčej vlny.


Pozývam Vás na workshop Spracovania ovčej vlny a pradenia na vretienku.

Workshop sa uskutoční: od 22.6 do 24.6. 2018 (od piatku do nedele)22.6 od 13.00 do 18.00

23.6.od 9.00 do 18.00
24.6. od 9.00 do 16.00Stretneme sa v budove Vysokej školy výtvarných umení, Drotárska 44, Bratislava. Pracovať budeme v ateliéri Katedry textilnej tvorby kde zažijete autentickú atmosféru vysokej školy a textilných techník.

Cena za celé 3 dni je 85 eur. 

V cene ja zahrnutá vlna zo slovenských ovečiek s ktorou budeme pracovať a tiež merino vlna z Nového Zélandu. Vyskúšate si tak viacero druhov vĺn a srstí zo zvierat. Ďalej Vám bude k dispozícii náradie potrebné na spracovanie vlny. Vyrobíte si tiež svoje vlastné vretienko, ktoré si zoberiete domov spoločne s vlnou ktorú si pripravíte aby ste si mohli doma ďalej priasť a zúročiť tak všetky nové vedomosti a postupy ktoré sa na workshope naučíte. Mojim cieľom je previesť Vás celým procesom od surovej vlny ostrihanej zo slovenských ovečiek až po hotové priadze.

prihlasovanie na workshop:
email: ondrejickova.ingrid@gmail.com
telefon: 0915081237


·         Pranie surovej vlny – predstavenie celého procesu ako správne prať vlnu, akú teplotu vody používať, prípadne aké prostriedky. Ako správne vlnu usušiť.
·         Čuchranie (rozvoľňovanie) vlny.
·         Mykaná vlna. Príprava mykanej vlny na krampliach. Ako správne pracovať s kramplami, ako si pripraviť rolky z mykanej vlny. Práca s farebnou mykanou vlnou, spôsoby miešania farieb.
·         Česaná vlna. Príprava česanej vlny na hrebeňoch. Aké druhy hrebeňov poznáme, ako sa nimi pracuje. Čo je to DIZ, ako ho správne používať. Práca s farebnou česanou vlnou, spôsoby miešania farieb.
·         Pradenie na vretienku. Druhy vretienok, na čo sa používajú, vretienka špecifické pre daný materiál a lokalitu.
·         Pradenie jednonitky, použitie motovidla, ako si jednonitku premotať do klbka. Fixácia vo vode, zaťaženie a sušenie vzniknutej priadze.
·         Čo je to súkanie. Zákrut S a Z. Spôsoby súkania dvojnitky a trojnitky, fixácia vzniknutej priadze.
·         Akú vlnu si vybrať pre svoj projekt, ako ju spracovať a upriasť. Na čo je vhodné použiť jednonitku, dvojnitku a trojnitku.

Súčasťou workshopu budú aj prezentácie fotografií a prednášky:
·         Čo je to vlna, aké druhy vlny sa používajú. Ďalšie rastlinné a živočíšne vlákna. Štruktúra a jednotlivé vrstvy vlny, jej špecifiká.
·         Plemená oviec ktoré sú vhodné na spracovanie vlny. Predstavenie jednotlivých plemien dostupných na Slovensku.
·         Zákrut S a Z, ako si pripraviť vlnu na tkanie (útok a osnovu) alebo iné projekty.
·         Pohľad na historické spracovanie vlny v minulosti na území dnešného Slovenska.

·         Základy farbenia prírodnými materiálmi.

Maximálny počet je 10 účastníkov.Komentáre

mohlo by Vás zaujímať

Valec na paličkovanie - ako si ho ušiť doma (fotopostup)

Ak sa rozhodnete pustiť do paličkovania, potrebujete k tomu niekoľko základných vecí:
valec na paličkovaniepaličky, článok tupredlohy na paličkovanienite a materiál z ktorého budeme paličkovať , článok tustojan na paličkovaniešpendlíky a háčik V tomto príspevku sa Vám pokúsim ukázať ako si môžete doma ušiť valec. Ja som si šila nový valec podľa strihu na valec z oblasti Hontu. Tento valec je špecifický svojím tvarom, ktorý sa bežne nepoužíva. Postup pri výrobe valca je však pri všetkých tvaroch rovnaký a tak som použila fotografie z výroby valca - Hont.

Na výrobu valca potrebujeme:
pevnú látku na telo valcalátku na poťah na valecpevné šnúrky (tkanice) na uviazanie koncov (4 kusy)drevené jemné piliny


 strih na valec
Základnými rozmermi pre univerzálny valec ktorý dobre poslúži aj na učenie paličkovania je veľkosť látky 45 až 50 cm x 60 cm. Na fotografii vyššie vidíme nákres strihu na valec. Potrebujeme dva druhy látok. Na telo valca použijeme pevnejší materiál, na obliečku jemnejší. 
 lá…

tkanie na doštičke - 1 časť (pomôcky)

Tkanie na doštičke je stará technika, ktorou môžme vyrobiť tkanice. Nájdeme ju aj pod označením Cigánske tkanice.

Technika bola známa nielen Slovanom, ale aj iným národom v Európe. Najstaršie doklady o používaní doštičky na tkanie sú z dvoch kresieb. Jedna pochádza z Odenburku pri Šoproni v Maďarsku z halstattskej doby, a druhá je z okolia Poznane v Poľsku. Predmet podobný doštičke na tkanie vyrobený z kosti sa našiel tiež v Pompejách, nie je však jasné či išlo naozaj o doštičku na tkanie. (1) V Taliansku sa okolo roku 1500 tkali tkanice na doštičke ako môžme vidieť na kresbách Leonarda da Vinci. V 16. storočí je na rôznych drevorytoch vidieť tkanie na doštičke v Nemecku, Francúzsku a Taliansku. (1) V 19. storočí je tkanie na doštičke rozšírené po celej Európe, nielen na slovanských územiach, ale aj v Španielsku, Portugalsku, Nemecku, tiež u severských národov a v Škandinávii. (1)
Na Slovensku sa tomuto náradiu na tkanie hovorilo doštička, krosienko alebo lopárik. Tvar bol rôzny, išl…

Materiál na paličkovanie - história a súčasnosť

Na pletenie paličkovanej čipky je možné použiť rôzne druhy materiálu. Je však veľmi dôležité vybrať taký materiál a jeho hrúbku aby sa nám dobre paličkovalo a tiež aby sme boli spokojné s hotovým výsledkom. Zo začiatku ak sa učíme je ťažšie sa rozhodnúť čo si vybrať. Autorky niektorých vzorov uvádzajú vhodný materiál aj počet párov.

Kovové nite
V minulosti sa na pletenie čipiek používali kovové zlaté a strieborné nite. Záznamy o tomto materiály sú známe už z 15. storočia kedy ich používali na vyšívanie ale aj výrobu šnúr a gombíkov. Boli pradené a valcované z tenkých plieškov a na naše územie sa dovážali. Vyrábali sa aj nite z nepravých kovov ktoré však časom tmavli, dostávali patinu a stratili lesk.

Dnešné zlaté a strieborné nite vo veľmi dobrej kvalite vyrába napr. firma Guttermann alebo česká firma Amann a dobre sa s nimi paličkuje.
obr. 1 - zlaté a strieborné nite
Hodvábne nite
Do Uhorska sa dovážali aj hodvábne nite zo Španielska a Talianska. Boli veľmi obľúbené svojou sýtou a r…